Hermiona
ADMINISTRATOR
Dołączył: 25 Sty 2014
Posty: 15296
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 23 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Gdynia
|
Wysłany: Nie 0:28, 20 Kwi 2014 Temat postu: Przegląd żwirków dla kota |
|
|
Przegląd ten zrobię specjalnie dla początkujaych kociarzy.Może pomogę wybrać im żwirek dla kota.Jednak ostateczną decyzje i tak podejmie mruczek
Ogólnie żwirki możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
żwirki silikonowe
żwirek drewniany
żwirek betonitowy
Każda z tych grup ma swoje wady i zalety. Często zdarza się, że nasz kot nie toleruje danego typu żwirku np. z powodu zapachu czy materiału z którego jest wykonany. Może też być,że zwierzak jest uczuloy na dany typ żwirku.
Żwirki silikonowe
Wykonane są z substancji zwanej silikatem. Nazwa „żwirek silikonowy” jest więc w zasadzie błędna, ale utrwaliła się już wśród właścicieli kotów. Żwirki silikonowe mają postać przezroczystych kryształków przypominających nieco z wyglądu potłuczone szkło, a w dotyku plastik.
Główną zaletą żwirków silikonowych jest to, że kuweta nie wymaga czyszczenia po każdym użyciu. Dzieje się tak dlatego, że żwirki silikonowe pochłaniają koci mocz i gromadzą go wewnątrz granulek. Żwirki te dość dobrze pochłaniają zapachy.
Główną wadą żwirku silikonowego jest to,ze. po dłuższym użytkowaniu żwirek nabiera żółtego koloru, co nie wygląda zbyt dobrze. Jeśli chodzi o wydajność,to żwirek wymaga wymiany po około 2-3 tygodniach. Gdy stwierdzamy, że żwirek jest już dość mocno wyeksploatowany (brzydki kolor i zapach), wysypujemy całość i napełniamy kuwetę świeżym żwirkiem. Wypełniacze silikonowe nie nadają się do spłukiwania w toalecie. Najpopularniejszymi żwirkami silikonowymi są Super Benek Cristal oraz Hilton Silikonowy.
Żwirki drewniane
Te zwirki są wykonane są z drewna. Jednym z najpopularniejszych żwirków drewnianych jest Cat's Best Eco+ o postaci przypominającej zarówno wyglądem jak i zapachem trociny.Moje koty mają ten żwirek,wydaje mi sie najbardziej naturalne.
Zaletami tego żwirku są przede wszystkim wydajność (opakowanie starcza nawet na ponad miesiąc dla jednego kota) oraz doskonałe pochłanianie zapachu. Żwirek w czasie stosowania bardzo ładnie się zbryla. Najbardziej chwalony jest jednak za to, że można go wyrzucać do toalety,przez co kuwety moich kotow stoja w ubikacji.
Główną wadą Średnio wydajny jest to, że bardzo się roznosi po całym mieszkaniu,gdaz przykleja sie do kocich lapek. Cat's Best Nature Gold, ta wersja tego zwirku roznosi się nieco mniej gdyż posiada cięższe granulki,przeznaczony jest dla kotow długowlosych.Niestety gorzej się zbryla,wiem to z paktyki, wrócilismy do pierwszej wersji.Jest on też droższy
Są też Polskie drewniane żwirki,ale są mniej wydajne, Super Pinio Zbrylający Kruszon oraz Hilton Drewniany Compact.
Na rynku dostępne są również żwirki drewniane takie jak Pigwa lub Super Pinio, które pod wpływem kociego moczu rozpadają się. Nie ma tutaj potrzeby sprzątana po każdym oddaniu moczu przez kota. Żwirki te są znacznie tańsze, ale stosuje się ich więcej,są to żwirki niezbrylajace się.
Żwirki bentonitowe
Żwirki bentonitowe są obecnie są najbardziej rozpowszechnione. Swym wyglądem przypominają jasny żwir. ten żwiek bardzo dobrze się zbryla pod wpływem kociego moczu. Dzięki temu bardzo łatwo jest usunąć zużytą część żwirku. Zaletami żwirków bentonitowych są przede wszystkim przystępna cena oraz niezłe pochłanianie zapachów.
Wwada jest to,ze nie mozna ich wrzucac do toalety. Zużyty żwirek należy wyrzucać do kubła na śmieci. Wiele osób używa także foliowych torebek, gdyż po nagromadzeniu większej ilości zużytego żwirku w koszu może on wydzielać przykry zapach.
Żwirki bentonitowe mogą stanowić problem, gdy są użytkowane w łazienkach Jest ciężki,przez co się nie roznosi,jednak jeżeli wyleci z kuwety,w połączeniu z wodą tworzy coś w rodzaju cementu który jest trudny do usuniecia.
Kupując żwirek bentonitowy należy zwrócić uwagę na cenę. Niestety najtańsze żwirki (np. Hilton Economy czy Super Benek Uniwersal) są bardzo mało wydajne – bardzo szybko nabierają przykrego zapachu kociego moczu i trzeba je wymieniać w całości. Wśród najczęściej polecanych żwirków bentonitowych można wymienić Super Benek Naturalny, Super Benek Compact, żwirki zapachowe Super Benek, Hilton Standard oraz Hilton Compact.
Drozsze zwirki betonitowe starczaja na ok 14-21 dni
Do żwirków bentonitowych dostępne są także odkażacze w postaci posypki (czyli inaczej neutralizatory)
Trudno polecić konkretny żwirek,każdy ma swoje wady i zalety
Przy małych kociętach nie poleca się żwirkow betonitowych gdyż mogą go podjadać.Jeżeli chcemy zmienić kotu rodzaj żwirku ,należy robić to ostrożnie.
Kot może nie tolerować nowego żwirku.Myśle,że powinniśmy się trochę zdać na preferecje naszego mruczka.
WYDAJNOŚĆ
Żwirek sylikonowy-Wydajny, bo wymieniany w całości średnio raz na miesiąc. Wydajność może być mniejsza w zależności od tego, jak intensywnie kot korzysta z kuwety
Żwirek drewniany-Według mnie wydajny,moje koty go używają Wszystko też zależy od firmy.Cat's Best Eco+ jest bardziej wydajny niż jego polskie odpowiedniki.
Żwirek betonitowy-Średnio wydajny, usuwane bryłki trzeba na bieżąco uzupełniać świeżym podłożem. Odmiana compact bardziej wydajna od standardowej
Żwirki specjalne
Oprócz standardowych żwirków (przeznaczonych do codziennego użytku) w sklepach dostać można żwirki do zastosowań specjalnych. Koty to zwierzęta szczególnie narażone na choroby układu moczowego,dlatego powinniśmy w miarę czesto pobierać mocz do badania.
Na szczęście,producenci artykułów zoologicznych wyszli naprzeciw potrzebom kotów i ich właścicieli i oferują dwa żwirki przeznaczone specjalnie dla zwierzaków z problemami lub podejrzewanych o problemy z układem moczowym.
Żwirek do pobierania moczu
Aby wykluczyć lub potwierdzić problemy z pęcherzem moczowym (np. zbyt wysokie pH które skutkuje tworzeniem się kryształów mogących zablokować cewkę moczową zwierzęcia) trzeba oddać mocz zwierzęcia do standardowej analizy w laboratorium. Powstał specjalny żwirek do pobrania moczu.Składa się on z drobnych perełek podobnych nieco do żwirku silikonowego. Różnica jest taka, że nie wchłaniają one moczu, który po prostu pozostaje w kuwecie. Właściciel kota może go stamtąd pobrać do pojemniczka dołączoną do zestawu pipetą.
Żwirek ze wskaźnikiem zdrowia
Jest to żwirek silikonowy, którego specyficzną cechą jest zmiana koloru pod wpływem moczu, jeśli jego pH jest podwyższone lub jeśli jest w nim białko lub erytrocyty (wskazujące na infekcje pęcherza) czy też bilirubina (wskazuje na problemy z wątrobą).
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Hermiona dnia Wto 14:48, 22 Kwi 2014, w całości zmieniany 6 razy
|
|